Make your own free website on Tripod.com

אהבה משנה את פני ההיסטוריה

 

לפניך שני סיפורי אהבה,  כאשר אחד מהם לקוח מהמיתולוגיה היוונית והשני לקוח מתקופתנו . הם, אומנם,   התרחשו, בהפרש של כמה מאות שנים זה מזה,אך שניהם השפיעו על מאורעות אותה תקופה, כך, לפחות, האמינו האנשים.

קראו בעיון את שני הסיפורים, בחרו אחד מהם ובצעו את המטלה.

 

סיפור אהבתם של המלך והגרושה

 

בשנת 1936 זועזעה בריטניה מסיפור התאהבותו של המלך אדוארד השמיני לאמריקנית ווליס סימפסון, שהייתה בעת היכרותם נשואה , עדיין,  לבעלה השני.

עובדות אלה לא הרתיעו את המלך, והוא לא הסכים לוותר עליה למרות לחץ דעת הקהל והממשל.

הוא נאלץ לוותר על כסא המלוכה לטובת אחיו, ג'ורג' השישי.

מעתה כונה אדוארד "הדוכס מווינדזור ".

לאחר גירושיה מבעלה השני  נישאו  אדוארד והגב' סימפסון ועזבו את בריטניה לצמיתות.

עבור אחדים, היה סיפור אהבתם, סיפור האהבה של המאה, ואילו לאחרים היווה הרומן ביניהם סכנה לעתיד המלוכה בבריטניה.

כאמור, וויתר אדוארד על המלוכה, ואולי ע"י כך,אולי הציל את המלוכה.                                                                                                          

קשה לענות על מה היה קורה אילו.

 

משימה

 

1.מה אתה לומד מוויתורו של המלך אדוארד על כיסא המלוכה ?

2. האם ,  לדעתך, על אישיות ציבורית להיכנע ללחץ דעת הקהל וגורמים אחרים ולוותר על מערכות יחסים אישיות אם ברצונו להמשיך בתפקידו הציבורי , או לנהוג על פי רגשותיו ולוותר על תפקידו הציבורי? הסבר עמדתך.

 

עבודה נעימה !

 

 

 

מתוך המיתולוגיה היוונית :אהבת פאריס והלנה.

 

הסיפור הבא הועבר מהמציאות למיתולוגיה(מיתולוגיה :אוסף האגדות וסיפורי הפלאות של עמי קדם, בעיקר עלילות אליליהם וגיבוריהם ). הסיפור מבוסס על מלחמה אמיתית שהתרחשה בין טרויה ( עיר ששרידיה נמצאו בטורקיה של ימינו) לבין עמי יוון לפני כ-2000 שנה.

פאריס היה בנו של פְּריאַמוֹס מלך טרויה. בתום הריונה חלמה הֵקַבֵּה אמו שתלד ענף בוער. כשנודע לפריאמוס תוכן החלום, הוא נועץ בבנו, הנביא אַייסַקוֹס, וזה חזה שהילד עתיד להביא על טרויה חורבן. פריאמוס לא רצה להסתכן, ולכן מסר את התינוק מייד לאחר הלידה למשרתו אַגֶלַאוֹס, וציווה עליו להשליכו על הר אידה. חמישה ימים היניקה דובה את העולל הנטוש, וכאשר חזר אגלאוס למקום השומם ומצא אותו חי, הוא לקח אותו לביתו בכפר וקרא לו פאריס. כשבגר והיה לעלם בלט פאריס ביופיו ובכוחו, ומכיוון שהגן על עדרי הבקר מפני שודדים וחיות טרף כינוהו אַלֶקסַנדרוֹס ("המגן").
לפני הרועה היפהפה התייצבו שלוש האלות, ראשיהן עטורים בזרי פרחים שקטפו בדרכן. כל אחת מהן ניסתה להטות את ליבו של פאריס לצידה. הרה הציעה לו מלוכה, אתנה הציעה לו הצלחות כמצביא, ואלו אפרודיטה הבטיחה לו את
הֶלֶנָה, שהיתה בתו של זאוס , אבי האלים, ונחשבה ליפה בנשים עלי אדמות.

 

  

 

הלנה מטרויה
                                                                                                                                צויר על ידי אוולין דה מורגן, 1898

מקצווי יוון באו טובי המלכים והגיבורים וביקשו מטינדראוס מלך סְפַּרטָה את יד בתו
הלנה כשנוכח לדעת עד כמה הם להוטים לשאת את בתו לאשה, נזהר טינדראוס שלא לקבל את מתנותיהם היקרות. הוא חשש שאם יבחר באחד מהם, יעורר את קנאת השאר ויהפוך אותם לאויבי חתנו. לבסוף השיא טינדראוס את הלנה למֶנֶלַאוֹס בן אַטְרֶאוּס מאַרגוֹס, שהיה החזק והעשיר במלכים.
פאריס נתפתה לשמע יופייה המהולל של הלנה ובעצת אפרודיטה בנה פאריס ספינות, והתכונן להפליג ליוון בלי לדעת שבחירתו עלולה לגרום להרס טרויה. את המסע הזה ניסתה למנוע אחותו קַסַנְדְרָה, אך הדבר לא עלה בידה..
פאריס חצה את הים האַייגֵאי והגיע לספרטה. מנלאוס אירח אותו תשעה ימים, ואז נאלץ להפליג לכרתים.
הלנה לא עמדה אפילו יום אחד בפני קסמיו של הנסיך שבא מאסיה. עוד באותו לילה היא עזבה את בתה הקטנה הֶרמיוֹנֵה, לקחה מהארמון זהב ואוצרות רבים, ועלתה על ספינתו של פאריס. הם שטו עד לאי קטן בשם קְרַנָאֵה, וכיוון שלא יכלו עוד להתאפק, ירדו אל החוף ובתשוקה כבירה התעלסו בפעם הראשונה. כששוב היו בלב ים, עוררה הרה סערה, ופאריס מצא מפלט בקפריסין ואחר-כך בצידון..  לאחר שבזז את העיר ועמס על ספינותיו שכיות חמדה פיניקיות ושמלות פאר, שב פאריס לטרויה. בבואו לעיר ערכו הטרויאנים חגיגת חתונה מפוארת לו ולהלנה.אך החגיגה לא נמשכה זמן רב, מאחר ובין טרויה לבין יוון , התחילה מלחמה באמתלה של חטיפת הלנה ע"י פאריס. המלחמה נמשכה כעשר שנים והוכרעה לבסוף ע"י היוונים במעשה מרמה והעיר טרויה נלכדה על ידם.

גורלם של הלנה ופאריס אינו ידוע . ( כל מי שמעוניין להמשיך לקרוא על מלחמת טרויה ולדעת מהו מעשה המרמה, ייכנס  לאתר www.daat.ac.il, הרמז לפניכם )

 

 

 

משימה

 

 

  1. מה הייתה נבואתו של הנביא אייסקוס, והאם התגשמה ?
  2. מה אתה לומד מסיפור אהבת של פאריס והלנה ?
  3. למה גרמה אהבתם של פאריס והלנה ?
  4. האם על פי הרמז, אתם מצליחים לגלות מהו הטכסיס בו השתמשו היוונים ? אם כן מהו ?

 

 

עבודה נעימה !

 

 

לחצו כאן לחזרה לתפריט הראשי